Instalacja LPG – czy to dobry wybór?
Działanie instalacji LPG nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. To nic innego, jak przekształcania gazu płynnego zbiornika do postaci gazowej w momencie włączenia urządzenia. Czy wiesz jednak, dlaczego to rozwiązanie stało się tak popularne? Zobacz zalety, jakie niesie za sobą instalacja LPG w samochodzie!
Czym jest LPG?
LPG to po prostu skrót od Liquefied Petroleum Gas. Okazuje się, że gaz płynny może być używany jako alternatywna forma paliwa. Z czego się składa? To przede wszystkim propan i butan, które są przechowywane w postaci skroplonej pod wysokim ciśnieniem. Warto dodać, że LPG jest nie tylko łatwo dostępne, ale korzysta się z niego w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, transport czy nawet ogrzewanie. W tym artykule interesuje nas jednak kwestia związana z jego instalacją w samochodzie.
Przed montażem systemu LPG warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, należy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego systemu, a w dalszym etapie przeprowadzi instalację zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętaj, że szczególnie istotne będzie też wybranie renomowanego dostawcy gazu, który zapewni wysoką jakość paliwa, a zarazem bezpieczną obsługę. Po drugie – taką instalację gazową zaleca się przede wszystkim kierowcą, którzy przejeżdżają rocznie nie mniej niż 3 tysiące kilometrów.
Instalacja LPG – jakie są jej zalety?
Nie każdy wie, że instalacja LPG jest energetycznie efektywna. W porównaniu do innych paliw, LPG ma wyższą wartość opałową, co oznacza, że jest w stanie dostarczyć więcej energii przy mniejszym zużyciu. Dlaczego jest to tak ważne? W rezultacie przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa, ale także mniejszą emisję gazów cieplarnianych.
Korzystanie z instalacji LPG to także oszczędzanie pieniędzy. Ten aspekt bez wątpienia ucieszy wielu kierowców. LPG jest zazwyczaj tańsze od tradycyjnych paliw, co przekłada się na niższe wydatki związane z eksploatacją pojazdów czy urządzeń. Tymczasem instalacja tego systemu nierzadko objęta jest różnymi formami ulg podatkowych lub dotacji.
Wypada również podkreślić, że instalacja LPG określana jest jako łatwa w utrzymaniu. Zdecydowanie wymaga mniej konserwacji niż tradycyjne systemy paliwowe. W ten sposób oszczędzamy również na wizytach w warsztacie samochodowym. To jedno ze zrównoważonych rozwiązań przynoszące wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego domowego budżetu. Warto jednak upewnić się, czy rzeczywiście jest odpowiednie dla naszego samochodu. Instalację LPG przeprowadza się najczęściej w używanych pojazdach.